Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Najlepsze sposoby na zdrowe dziąsła - Sprawdź, jakie to proste!

zdrowe dziąsła
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zdrowe dziąsła są bardzo ważne, jeśli chcemy, by również nasze zęby były zdrowe. Choroby dziąseł są jedną z najczęstszych przyczyn utraty zębów. Czy wiesz co możesz zrobić, aby mieć zdrowe dziąsła?

Zdrowe dziąsła - co robić, by takie były?

  1. Odpowiednia szczoteczka i pasta do zębów - to podstawa, by nie podrażniać dziąseł. Szczoteczka powinna mieć odpowiednio dopasowane włosie, zgodnie z własną wrażliwością dziąseł. Zbyt twarde włosie szczoteczki, może doprowadzić do krwawienia dziąseł. Warto, by pasta do zębów działała przeciwzapalnie i nie powodowała zbytniego ścierania szkliwa.
  2. Regularne szczotkowanie odpowiednią techniką - To jedna z najważniejszych zasad, jeśli chcemy by nasze zęby, a także dziąsła były zdrowe. Regularne szczotkowanie (minimum 3 razy dziennie) nie dopuszcza do nadmiernego rozwoju bakterii w jamie ustnej. Natomiast dzięki odpowiedniej technice unikniemy uszkodzeń mechanicznych dziąseł.
  3. Zdrowa dieta - jest ważna dla całego organizmu, w tym także ma niebagatelny wpływ na zdrowe dziąsła. Szczególnie ważne są witaminy B i C. Witamina B pomaga w zwalczaniu chorób dziąseł, a witamina C dzięki temu, że poprawia odporność, zmniejsza ryzyko infekcji, zapobiega krwawieniu dziąseł i odsłanianiu się szyjek zębowych.
  4. Ograniczenie używek - alkohol i papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie dziąsęł - wysuszają jamę ustną, przez co zmniejsza się produkcja śliny, która ma właściwości bakterjobójcze. Ponadto dym papierosowy spowalnia gojenie się ran i infekcji w jamie ustnej, w tym także dziąseł.
  5. Systematyczne wizyty u stomatologa - niestety mamy tendencję, aby chodzić do lekarza, kiedy coś zacznie nas już boleć. Sprawdzenie stanu zdrowia zębów i dziąseł pozwoli odkryć zagrożenie chorobą np. paradontozą lub próchnicą i wdrożyć odpowiednie czynności zapobiegawcze. Dlatego warto pamiętać o wizytach kontrolnych u dentysty. Dobrze jest także, raz na jakiś czas, zdecydować się na oczyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym. Scaling lub piaskowanie zębów to świetna metoda na usunięcie kamienia nazębnego, którego nie jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie podczas mycia zębów szczoteczką.

Sprawdź, na czym polega > piaskowanie zębów < i zapisz się na wizytę już dziś!