Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Strach przed dentystą - poznaj przyczyny dentofobii

strach przed dentystą - sprzęt dentystyczny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Co zrobić, jeżeli każda wizyta u dentysty wywołuje panikę? Strach przed dentystą dotyczy wielu osób. U niektórych jednak doprowadza do fobii. A w tym przypadku należy już zastosować leczenie.

Co powoduje strach przed dentystą?

Istnieje wiele czynników sprawiających, iż obawa przed kolejną wizytą w gabinecie stomatologicznym się nasila. Pierwszym z nich jest złe przeżycie, jakiego doświadczyliśmy w przeszłości. Zbyt bolesny zabieg, brak znieczulenia, nieprofesjonalny stomatolog - każdy z powyższych szczegółów tworzy obraz, o jakim najchętniej chcielibyśmy zapomnieć. Nie jesteśmy w stanie zdobyć się na odwagę i przekroczyć próg gabinetu. Nie jest to jednak jedyny powód strachu. Co jeszcze zatem powoduje strach przed dentystą?

Odpowiedź powinniśmy znaleźć sami, nie trzeba daleko szukać. Mianowicie: boimy się wizyt u dentysty, ponieważ wybieramy się do niego dopiero w momencie, gdy powstały ból jest nie do zniesienia. W takim wypadku dyskomfort podczas leczenia musi wystąpić. Pamiętajmy: im częstsze wizyty, tym lepsza kontrola nad naszym stanem uzębienia.

Trzecim powodem strachu jest zakorzenione przekonanie, iż leczenie zębów to niekończące się męki i ból. Stomatologia w dzisiejszych czasach mocno się rozwinęła, zatem samo leczenie jest mniej bolesne. Skąd zatem ta odwrotna opinia? Tworzą ją zazwyczaj ci, którzy pamiętają czasy przed rozwojem stomatologii. Problemem jaki dodatkowo popełniają, jest zakorzenianie tej opinii w kolejnych pokoleniach.

Zobacz również artykuł zdrowe dziąsła to zdrowe zęby.

Dentofobia - gdy strach przemienia się w panikę

Sprzęt dentystyczny

Czym objawia się dentofobia? Jest to rodzaj fobii, w której pojawiają się także obawy wskazane powyżej, są jednak znacznie nasilone. Jeżeli przy przekroczeniu progu gabinetu, zaczyna się pacjentowi robić słabo, pojawiają się mroczki przed oczami, a nawet dochodzi do omdleń - sprawa staje się poważniejsza. Osoba doznająca panicznego lęku ma wrażenie, że traci całkowicie kontrolę nad sytuacją, a lekasz - zamiast pomóc - chcę wyrządzić jej krzywdę.

Jak wygląda leczenie lęku przed stomatologiem? Ponieważ dentofobia zaliczana jest do chorób psychicznych, należy skonsultować się z psychiatrą i psychologiem. Razem dobiorą odpowiednią, indywidualną metodę leczenia.