Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zabiegi, które należy wykonać po leczeniu ortodontycznym

zabiegi po leczeniu ortodontycznym
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wszyscy pacjenci rozpoczynający leczenie ortodontyczne najczęściej już od pierwszego dnia z niecierpliwością czekają na efekty. Na piękny, prosty uśmiech trzeba jednak trochę poczekać - leczenie trwa zwykle ok. 2 lat. Po zdjęciu aparatu wielu pacjentów decyduje się na dodatkowe zabiegi, które dopełniają efekt uzyskany dzięki leczeniu. 

Zakończenie przygody z aparatem ortodontycznym to nie zawsze jednoznaczny koniec z poprawą estetyki zębów. Po zdjęciu aparatu, w celu uzyskania w pełni zadowalającego efektu, zalecane są zabiegi uzupełniające. Gdy pacjent zakończy leczenie ortodontyczne, konieczna jest także retencja, by utrzymać zęby w prawidłowej pozycji. O retainerze pisaliśmy tutaj.

Zabiegi po leczeniu ortodontycznym

Wybielanie zębów

Wybielanie to jeden z najpopularniejszych zabiegów estetycznych wykonywanych po leczeniu ortodontycznym. Rozjaśnienie koloru zębów to dopełnienie efektu, bez którego wielu pacjentów nie wyobraża sobie zakończyć leczenia. Rozpoczynając leczenie ortodontyczne pacjenci mają wizję pięknego, białego uśmiechu, dlatego decydują się na ten zabieg. Wybielanie nie jest oczywiście zabiegiem koniecznym. Po zdjęciu aparatu może okazać się, że zęby są w naprawdę dobrym kolorze i efekt jest zadowalający nawet bez wybielania.

Odbudowa kształtu zębów

Odbudowa zębów bywa konieczna u wielu pacjentów, szczególnie u dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że zęby ustawione przez lata w nieprawidłowej pozycji ścierają się. Przez to, gdy zęby zostaną ułożone za pomocą aparatu, są nierówne. Psuje to efekt estetyczny leczenia. Najczęściej odbudowuje się jedynki i dwójki, rzadziej od jedynek do trójek.
Do wyboru pacjenci mają kilka metod odbudowy zębów.

  • Odbudowa zębów kompozytem

Odbudowa kompozytem (bonding) to najszybsza i najtańsza możliwość. Bonding wykonuje się na jednej wizycie. Jest to dobra metoda również, gdy powstały przebarwienia na zębach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zęby odbudowane kompozytem mogą wymagać poprawy po jakimś czasie, gdyż jest to materiał podatny na zniszczenia podczas urazów czy gryzienia twardych pokarmów.

  • Licówki 

Licówki są drugą metodą korygowania kształtu zęba. Jest to rozwiązanie droższe niż bonding i bardziej czasochłonne, gdyż wymaga wykonania odlewu zębów, stworzenia licówek oraz założenia ich. Zaletą tej metody jest dużo bardziej efektowny rezultat - dzięki licówkom jesteśmy w stanie uzyskać śnieżnobiałe, "hollywoodzkie" zęby.

Oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego

Z uwagi na to, że w trakcie leczenia ortodontycznego higiena zębów jest utrudniona (ciężko dobrze oczyszczać przestrzenie między zamkami i drutami) warto po zdjęciu aparatu oczyścić zęby z kamienia. Dzięki temu zęby odzyskają naturalną barwę oraz może to pomóc w zniwelowaniu przebarwień powstałych dookoła zamków. 

Każdy z tych zabiegów wykonasz w Atrii - zapraszamy, dentysta Katowice!