Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zapalenie dziąseł - jak temu zapobiec?

Zapalenie dziąseł
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co robić, aby zapalenie dziąseł nie było Twoim zmartwieniem oraz co zrobić, by sobie z nim poradzić do czasu wizyty u stomatologa.

Zapalenie dziąseł jest chorobą spowodowaną głównie przez bakterie, które gromadzą się na płytce nazębnej. Początkowy stan zapalny, który nie zostanie wyleczony, może przyczynić się od powstania bardzo groźnej dla zębów choroby jaką jest paradontoza.

Zapalenie dziąseł - jak się przed nim uchronić?

Sposobów na uniknięcie problemów z dziąsłami jest kilka. Najważniejszym aspektem działań profilaktycznych jest bardzo dokładna higiena jamy ustnej - samo mycie zębów dwa razy dziennie nie wystarczy.

  • Nić dentystyczna - poza myciem zębów przynajmniej trzy razy dziennie, używaj także nici, pozwoli ona zachować higienę przestrzeni między zębami, których szczoteczka nie jest w stanie wyczyścić.
  • Płyn do płukania jamy ustnej - obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór tego rodzaju płynów, więc bez problemu dobierzesz najodpowiedniejszy dla siebie. Płyn do płukania jamy ustnej hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej, a przy okazji odświeża oddech.
  • Odpowiednia szczoteczka do zębów - świetnie sprawdzają się szczoteczki elektryczne oraz małe, podłużne szczoteczki (przypominające takie do mycia dziecięcych butelek) - pozwolą one wyczyścić trudno dostępne miejsca z dużą precyzją.
  • Czyszczenie języka - należy o tym bezwzględnie pamiętać, ponieważ na języku gromadzi się bardzo dużo bakterii. Do oczyszczania języka można użyć specjalnej łopatki lub zwykłej szczoteczki.
  • Regularne wizyty u dentysty - nie zawsze jesteśmy w stanie sami zauważyć, że z naszymi zębami lub dziąsłami dzieje się coś złego, dlatego bardzo ważne jest, aby systematycznie sprawdzać je u stomatologa.

Co zrobić, kiedy jest za późno na działania profilaktyczne

Kobieta z zapeleniem dziąseł

Jeśli zapalenie dziąseł zaczęło już nam dokuczać, należy udać się do dentysty, który fachowo pomoże zlikwidować problem. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy na wizytę musimy poczekać lub nie mamy możliwości udać się do stomatologa, bo jesteśmy na urlopie. Watro więc znać kilka sposobów, które ułatwią nam czas oczekiwania na konsultację z lekarzem. Ponadto pamiętaj, że podczas zapalenia zębów nie należy palić papierosów oraz spożywać alkoholu, gdyż to dodatkowo podrażnia dziąsła.

Zapalenie dziąseł - domowe sposoby

  • olejek goździkowy - ma działanie antybakteryjne, zmniejsza krwawienie dziąseł, a także ma właściwości przeciw bólowe, dlatego świetnie sprawdzi się także na ból zęba
  • sok aloesowy - łagodzi stany zapalne i działa kojąco
  • woda utleniona - wymieszać z przegotowaną wodą w proporcji 1:1 i mieszanką płukać jamę ustną trzy razy dziennie
  • płukanka z rumianku - rumianek ma właściwości łagodzące ból

Należy pamiętać, że powyższe metody nie gwarantują wyleczenia. Aby zapalenie dziąseł przestało zagrażać naszym zębom, konieczna jest wizyta u lekarza. Zapalenie dziąseł może ciągnąć za sobą poważne konsekwencje, dlatego nie można lekceważyć tego schorzenia.