Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zapalenie okostnej zęba - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie okostnej zęba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Jeden z największych zaskoczeń (jeżeli chodzi o zdrowie naszych zębów) to m.in. moment, w którym wydaje nam się, że wszystko w porządku, gdy nagle... pojawia się ostry ból, rozszerzający się nawet na całą głowę. Tzw. zapalenie okostnej zęba (bo o tym dzisiaj mowa) potrafi być bardzo negatywne w skutkach.

Co to okostna?

OKOSTNA - to tkanka łączna pokrywająca kości w całym organizmie (w tym przypadku: kości szczęki i żuchwy). Podczas złamania kości jest ona regenerowana (jak również jej wzrost) przez okostną. Odgrywa zatem ważną rolę w leczeniu urazów. Wewnątrz okostnej znajduje się wiele nerwów oraz naczyń, dlatego też każdy uraz, np. zapalenie okostnej zęba, skutkuje ogromnym bólem.

Kiedy występuje zapalenie, możemy odczuć je głównie w nocy. Nie spodziewając się ataku ostrego bólu, próbujemy leczyć go lekami przeciwbólowymi, które niestety nie będą działać. Wskazana jest wizyta u stomatologa. Przekładania wizyty, a co za tym idzie - leczenia, może kończyć się ropieniem zęba. W najgorszym wypadku zdarzają się także ropień oczodołów oraz mózgu lub sepsa.

Objawy zapalenia

Zapalenie okostnej zęba charakteryzuje się dość mocnymi objawami. Należą do nich:

  • nagły, ostry ból (zęba, z boku szczęki); niejednokrotnie ból ten "przelewa się" na całą głowę, szyję czy zatoki);
  • występuje dodatkowa opuchlizna na wargach lub policzku;
  • gorączka;
  • duszności, ogólne złe samopoczucie i osłabienie;
  • problemy z mówieniem poprzez trudności w otwieraniu ust;

Zobacz także znieczulenie u dentysty - które wybrać?

Przyczyny powodujące zapalenie

Kolejna lista, to spis rzeczy doprowadzających do problemów z okostną. Są to:

  • nieleczone ubytki (próchnica);
  • źle przeprowadzone leczenie kanałowe;
  • pozostawienie w kości korzeni po zabiegu usunięcia zęba;
  • wynik stanów zapalnych w obrębie miazgi zęba lub wokół wierzchołków korzeni;

Zapalenie okostnej zęba - przebieg leczenia

Okostna zęba

Złą wiadomością jest to, iż leczenie nie ogranicza się do jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Trwa ono zazwyczaj ponad 2 tygodnie. Przede wszystkim wykonuje się zdjęcie RTG (jeżeli nie wystarczy, lekarz może skierować pacjenta także na tomograf). Dentysta musi przede wszystkim pozbyć się samego zapalenia, dlatego przepisuje antybiotyki (ich branie przedłuża całą kurację - od 7 do 14 dni).

Pacjent w trakcie leczenia powinien przepłukiwać usta płukankami z szałwii lub rumianku, które pomagają w działaniu antybiotyków. Stosuje się również zimne okłady - niwelują ból i opuchliznę. Po całkowitym wyleczeniu usuwa się ząb powodujący ból. Jeżeli da się go uratować - stosuje się leczenie kanałowe.