Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zęby i higiena jamy ustnej - najciekawsze fakty i mity na ich temat

białe zęby kobieta uśmiech
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zęby są istotną kwestią w życiu każdego z nas. Od najmłodszych lat jesteśmy zasypywani informacjami na temat tego, co powinniśmy robić, a czego unikać, żeby mieć zdrowe zęby. W natłoku tych informacji często ciężko rozróżnić co jest faktem, a co ma niewiele wspólnego z prawdą. A czy Ty potrafisz wskazać, które informacje to fakty, a które mity? 

Zęby i higiena jamy ustnej - FAKTY

 1. Mycie zębów szczoteczką to za mało - Aby zapewnić zębom i jamie ustnej odpowiednią higienę, nie wystarczy szczotkowanie zębów szczoteczką. Warto również używać nici dentystycznej, ponieważ pozwala ona oczyścić przestrzenie między zębami, do których szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć.
 2. Próchnica zębów jest chorobą zakaźną - Podobnie jak innymi chorobami wywoływanymi przez bakterie, próchnicą zębów możemy się zarazić. Może dojść do tego np. poprzez pocałunek lub używanie szczoteczki do zębów, której właściciel cierpi na próchnicę. Warto również pamiętać o tym, że jeśli zmagamy się z próchnicą, nie powinniśmy brać do buzi smoczka dziecka, gdyż w ten sposób możemy je zarazić tą przypadłością.
 3. Produkty mleczne wzmacniają zęby - Spożywanie produktów takich jak mleko, jogurty, kefiry wzmacnia zęby. Dzieje się tak ze względu na to, że produkty mleczne zawierają dużo białka
  i wapnia - głównych budulców zębów.
 4. Palenie szkodzi zębom i jamie ustnej - Palenie papierosów ma bardzo zły wpływ na zdrowie całego organizmy, w tym jamy ustnej i zębów. Może powodować cały szereg przypadłości (między innymi próchnica lub zapalenie przyzębia), a w najgorszych przypadkach nowotwory. Więcej o tym, jak groźne jest palenie papierosów dla zębów i jamy ustnej przeczytasz na naszym blogu.
 5. Kawa, herbata i czerwone wino powodują przebarwienia na zębach - Picie tych napojów sprawia, że na naszych zębach pojawiają się przebarwienia i osad. Ponadto picie kawy dużych ilościach sprzyja powstawaniu próchnicy.

Zęby i higiena jamy ustnej - MITY

 1. Cola rozpuszcza zęby - Jedna z bardziej kontrowersyjnych informacji jest mocno przesadzona. Napój tej nie jest w stanie rozpuścić zęba. Jednak przez kwasy i wysoką zawartość cukrów jest szkodliwy dla zębów i może powodować erozję szkliwa.
 2. Im częściej myje się zęby, tym lepiej - We wszystkim trzeba znać umiar, również w myciu zębów. Wskazane jest, by myć zęby około 3 razy dziennie, jednak przesadna częstotliwość mycia może doprowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych lub podrażnienia dziąseł.
 3. Zęby należy myć od razu po posiłku - Oczywiście zęby należy myć po każdym posiłku, jednak nie od razu. Warto odczekać około 20 minut, aby pH w jamie ustnej powróciło do normy.
 4. Soki owocowe mogą powodować erozję szkliwa - Ze względu na kwasy zawarte w sokach, picie ich w dużych ilościach może powodować erozję szkliwa. Dlatego zaleca się picie ich przez słomki, aby zminimalizować kontakt z zębami.
 5. Najlepszą higienę zębów zapewnia szczoteczka z najtwardszym włosiem - Wbrew przekonaniu, że twardsze włosie lepiej czyści zęby, stomatolodzy zalecają wybór szczoteczki z włosiem średniej twardości. Bardzo twarde włosie szczoteczki może powodować nadmierne ścieranie szkliwa i uszkadzać dziąsła.