Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Mycie zębów - wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć

mycie zębów kobieta
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Mycie zębów wydaje się być dziecinnie prostą czynnością. Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie do końca. Jak się okazuje, jest kilka bardzo ważnych kwestii dotyczących szczotkowania zębów. W dzisiejszym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat szczotkowania! 

Mycie zębów - jak często?

Zapewne już w przedszkolu słyszeliśmy wszyscy wskazówki "zęby trzeba myć rano i wieczorem". Ktoś następnie poradził - nie dwa, a trzy razy dziennie. Później z reklam telewizyjnych past do zębów dowiadywaliśmy się, że należy szczotkować zęby po każdym posiłku. Jak jest naprawdę? Ile razy dziennie należy myć zęby? Tak więc najlepiej, aby myć zęby rano, wieczorem oraz po każdym posiłku (śniadanie, obiad, kolacja). Należy pamiętać, że mycie zębów po przebudzeniu nie jest równoznaczne z myciem zębów po śniadaniu i tak samo w przypadku szczotkowania po kolacji i przed snem. Zapewne nie raz zdarza się, że zjemy kolację ok godziny 19, a spać pójdziemy ok 23 - w międzyczasie z pewnością przynajmniej się czegoś napijemy, o ile nie zjemy jakieś przekąski. Pamiętaj też, że po spożyciu niektórych pokarmów np. owoców czy kawy, należy poczekać z myciem zębów aż poziom kwasów w jamie ustnej wróci do normy.

Jak długo powinno trwać mycie zębów?

Zaleca się, aby mycie zębów trwało między 2-3 min. Nie krócej niż 2 min, aby substancje czynne zawarte w paście do zębów zdążyły zadziałać na osad nazębny, ale też nie dłużej niż 3 minuty, by nie zetrzeć nadmiernie szkliwa lub nie podrażnić dziąseł.

Jaką szczoteczkę wybrać?

Przede wszystkim taką, aby twardość włosia była dopasowana do indywidualnej wrażliwości zębów i dziąseł. Nie jest prawdą, że tylko najtwardsze włosie szczoteczki dobrze czyści zęby. Nie wybieraj najtwardszych wariantów szczoteczek, jeśli podczas mycia zębów odczuwasz dyskomfort lub Twoje dziąsła krwawią. Zerknij do naszego artykułu o rodzajach szczoteczek, jeśli zastanawiasz się, jaką szczoteczkę do zębów wybrać.

Ile pasty do zębów nakładać na szczoteczkę?

Więcej wcale nie znaczy skuteczniej i lepiej! Czy wiedziałeś, że mycie zębów zbyt dużą ilością pasty może być niezdrowe? Dlatego zaleca się, aby ilość pasty używanej do szczotkowania zębów była wielkości ziarenka grochu i nie większa niż połowa powierzchni włosia szczoteczki.

Jaką pastę do zębów wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów past do zębów. Najlepiej dopasować pastę do własnych potrzeb i preferencji. Do wyboru mamy pasty bez fluoru, do wrażliwych zębów i dziąseł, wybielające, przeciw paradontozie czy do czyszczenia protez. Z pewnością każdy znajdzie odpowiednią pastę dla siebie.

A jeśli jesteś entuzjastą naturalnych rozwiązań, zamiast pasty do zębów możesz myć zęby olejem kokosowym bądź węglem. Sprawdź nasze propozycje pasty do zębów domowej roboty.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Zaleca się, aby wymieniać szczoteczkę do zębów co ok 2 miesiące. Warto także wymienić szczoteczkę po każdej infekcji gardła oraz jamy ustnej, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii.

Jaką techniką myć zęby?

Wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych nawet nie zdaje sobie sprawy, że istnieją różne techniki mycia zębów. Otóż możemy wyróżnić aż 6 różnych technik! Więcej na ten temat dowiesz się we wpisie  > jak myć zęby <

Pamiętaj także o wizytach kontrolnych, by na bieżąco sprawdzać stan swoich zębów. Dentysta katowice - umów się na wizytę!